EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-08-2022 00:12

MEY Diageo Türkiye Ekibinden NEVÜ’ye Ziyaret

MEY Diageo Türkiye Genel Müdürü Levent Kömür, Tedarik Zinciri Direktörü Kürşat Apan, Yatırım ve Verimlilik Sistemleri Müdürü Hakan Demirel, Kurumsal İlişkiler Müdürü Ahmet Yazıcıoğlu, Nevşehir Fabrika Müdürü Onur Kaya ve SEÇ Müdürü Çinel İşlek, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’yü ziyaret etti.

MEY Diageo Türkiye Ekibinden NEVÜ’ye Ziyaret

MEY Diageo Türkiye Genel Müdürü Levent Kömür, Tedarik Zinciri Direktörü Kürşat Apan, Yatırım ve Verimlilik Sistemleri Müdürü Hakan Demirel, Kurumsal İlişkiler Müdürü Ahmet Yazıcıoğlu, Nevşehir Fabrika Müdürü Onur Kaya ve SEÇ Müdürü Çinel İşlek, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’yü ziyaret etti.

NEVÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Prof. Dr. Serkan Şahinkaya ve Prof. Dr. Şahlan Öztürk’ün MEY Diageo Türkiye Ekibini karşıladığı ziyarette, NEVÜ ile MEY Diageo Türkiye arasında halihazırda devam etmekte olan “Atık Suyun Sulama Amaçlı Yeniden Kazanımı ve Karbon Nötr Hedefi İçin Araştırma Yapılması” projelerinin son durumu hakkında karşılıklı istişarelerde bulunmak, sürdürebilir iş birliğini tesis etmek için gerekli faaliyetler hakkında görüşmek ve yeni iş birliği alanları oluşturmak amacıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

Ziyarette ayrıca Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seval Aras, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Volkan Recai Çetin, Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Bilgin Yazlık, Üzüm Yetiştiriciliği ve Bağcılık Araştırma Merkez Müdürü Dr. Ata Eskin, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Ümit Eğribaş ve TTO Uzmanı Pakize Yeşiltaş hazır bulundular.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu; “Üniversitemiz ile MEY Diageo Türkiye iş birliği içerisinde ortak projeler yürütmektedirler. Bu kapsamda Üniversitemizin talebi ile MEY Nevşehir fabrikasının atık sularının arıtılarak sulama suyu olarak yeniden kazanımı sağlanmıştır, bugün itibarıyla yeniden kazanılan su, sulama maksadı ile kullanıma sunulmuştur. Küresel ısınma ve su kaynaklarındaki ciddi azalma sürekli artarken bu tarz projelerin gerçekleştirilmesini Üniversite olarak değerli görüyoruz. Suyun arıtılması için gerekli yatırımları yapan ve suyu üniversitemize veren MEY Diageo Türkiye’ye Sayın Genel Müdürü Levent Kömür nezdinde teşekkürlerimi sunarım.

Üniversitemiz ile MEY Diageo Türkiye arasında devam etmekte olan bir diğer proje kapsamında Kapadokya TTO vasıtasıyla Üniversitemiz Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları tarafından gerçekleştirilmekte olan MEY Diageo Nevşehir Fabrikası özelinde Karbon Nötr hedeflerine yönelik araştırma yapılmaktadır. Bu proje ile firmanın Karbon Nötr hedefine ulaşabilmesi için akademik destek sağlanmaktadır. Üniversitemiz Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim elamanlarının gerçekleştirdiği bu proje daha sürdürülebilir bir dünya için attığımız bir adım olarak son derece değerlidir. Projeye katkı sunan akademisyenlerimizi tebrik eder, projenin başarılı olmasını dilerim.

Bugünkü toplantıda ayrıca Üniversitemiz ile MEY Diageo arasında uzun vadeli iş birlikleri ele alınmış, bundan sonra yürütülecek faaliyetlere ilişkin karşılıklı görüş alışverişi gerçekleştirilmiştir. Özel sektör ile geliştirilen bu tarz proje tabanlı ilişkiler, Üniversitemizin bölgesel kalkınma odaklı stratejik amaçlarına ulaşmasına katkı sağlamaktadır. Bu vesile ile Üniversitemizi ziyaret eden MEY Diageo Türkiye’ye Sayın Genel Müdürü Levent Kömür’e ve beraberindeki ekibe teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan MEY Diageo Türkiye Genel Müdürü Levent Kömür ise “Şirketimiz, üniversitelerle iş birliği yapmanın öneminin farkındadır ve sürdürülebilirlik konusuna büyük önem vermektedir. Bu kapsamda Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile projeler geliştiriyor olmaktan son derece memnunuz. Şirketimiz sosyal sorumluluk projeleri yürüten bir şirket olmaktan ziyade sosyal sorumlu bir şirket olma politikasına sahiptir. Nevşehir fabrikamızın atık sularının tekrar kazanımı ve sulama amaçlı kullanımı projesi doğal kaynakların verimli kullanımı açısından son derece önemlidir. Aynı şekilde şirketimizin Karbon Nötr hedeflerine ulaşması için Üniversitemizin değerli hocaları ile çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile geliştirdiğimiz başarılı iş birliği modelinin yaygınlaşmasını temenni ediyor, projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

MEY Diageo Türkiye’nin sürdürülebilirlik konusuna verdiği önemi vurgulayan MEY Diageo Türkiye Tedarik Zinciri Direktörü Kürşat Apan, sürdürülebilirlik konusunda Üniversiteler ile iş birliği yapmanın kendileri için çok değerli olduğunu vurguladı.

Ziyaret programı daha sonra Kapadokya Teknopark, Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezi ve Üzüm Yetiştiriciliği ve Bağcılık Araştırma Merkezi ziyaretleri ile devam etti.

AdminAdmin