EĞİTİM
Giriş Tarihi : 27-09-2019 20:41   Güncelleme : 27-09-2019 20:52

Nevşehir'de Hafızlar İçin İcazet Töreni Düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Karapınar beldesinde bulunan Şeyh-ül Kurra İbrahim Tanrıkulu Kuran Kursu’nda hafızlık eğitimini tamamlayan 81 öğrenci için icazet merasimi düzenlendi.

Nevşehir'de Hafızlar İçin İcazet Töreni Düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Nevşehir’in Acıgöl ilçesine bağlı Karapınar beldesinde bulunan Şeyh-ül Kurra İbrahim Tanrıkulu Kuran Kursu’nda hafızlık eğitimini tamamlayan 81 öğrenci için icazet merasimi düzenlendi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen program İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Türkiye ve Dünya 1. Si hafızların Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile süren program da daha sonra Acıgöl ilçesine bağlı Karapınar beldesinde bulunan Şeyhu’l-Kurra İbrahim Tanrıkulu Kur’an Kursu’ndan mezun olan 81 hafızın hatimleri dinlendi.

Törende konuşan Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, hafız kursiyerleri ve ailelerini tebrik etti. Arı, “Peygamber Efendimiz; ‘Sizin en hayırlınız Kuran’ı öğrenenler ve öğretenler’ şeklinde buyurmuşlardır. Eğer öğrenenler buradaki hafız kardeşlerimiz ise her ne kadar öğretenler kurstaki hocalarımız olsa da aynı zamanda kıymetli aileleri. Eğer bu kardeşlerimizin kıymetli aileleri onlara fırsat vermemiş olsalardı bu gençlerimiz hafız olamazlardı. O yüzden kıymetli ailelerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Kendisinin de hafız bir belediye başkanı olduğunu hatırlatarak törende hem hüzün hem de gururu bir arada yaşadığını ifade eden Arı şöyle konuştu;

“Bu törende hem hüzün hem de gururu bir arada yaşıyorum. Kendisi de hafız olan bir belediye başkanı olarak konuşuyorum. 1988 yılında Nevşehir Tataroğlu Kuran Kursu’ndan mezun olan bir kişiyim. O günlerde bizim böyle bir merasim yapma imkânımız, olanağımız yoktu. Bunun birçok sebebi vardı. Her şeyden önce Türkiye’nin gündeminde böyle bir güzelliği oluşturabilecek bir fırsat yoktu. Ayrıca ekonomik manada da böyle bir fırsatı oluşturacak imkân yoktu. İki şekliyle de Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Böyle bir merasimi yaşamamış olmanın burukluğunu hissediyorum. Öbür taraftan da bu kardeşlerimizin hafızlığında emeği olan bir kardeşiniz olarak ve o emeğin sonucunda burada hafızlık merasimine bir belediye başkanı olarak şahitlik ediyor olmanın gururunu yaşıyorum. Gerçekten kursumuzda çok değerli hocalarımız var. Dünyadan ve bu ülke içerisinden bu ülkeye ihanet etmek için sırada bekleyen bu kadar çok hain olmasına rağmen eğer ülkemiz dimdik ayakta kalabiliyor ve tüm sorunlardan kurtularak yoluna devam edebiliyor ise ülkemizin dört bir tarafındaki hafızlarımızın bunda çok büyük emeği var. O yüzden bu gençlerimize ve bu gençlerimizi yetiştiren hocalarımıza sahip çıkmak zorundayız. “

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ise burada yaptığı konuşmada Türkiye’de şuanda 160 bin hafızın bulunduğunu ve bu sayının daha da artması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Erbaş, “Yeryüzünde bir insana nasip olacak en büyük unvan nedir diye sorsalar Kuran’dan öğrendiğimize göre peygamberliktir deriz. Peygamberin varisleri içerisinde de en büyük unvana sahip olanlarsa hafızlardır. Değerli kardeşlerim hafızlarımıza vereceğimiz icazet belgelerinin sağ tarafından biraz önce okuduğum ayeti kelime yer alıyor. Hat sanatı ile önemli bir hattatımıza yazdırdık. Çünkü onların icazet belgelerinin çok değerli olması gerekiyor, ömür boyunca en büyük gurur tablosu olarak yanlarında taşıyacaklar. Ülkemizde şuan belgeli hafızlık imtihanına girmiş başarmış 160 bin hafızımız var. İşte bu kardeşlerimiz o sayının içerisindedir. Ama bu yeterli mi değil. Bu ülkenin insanlarının yüzde biri hafız olsa bu 820 bin hafız eder. Bizim şuanda binde ikiye denk geliyor hafızlarımızın sayısı. Bu yeterli değil.” diye konuştu.

Erbaş, daha sonra veren Şeyh-ül Kurra İbrahim Tanrıkulu Kuran Kursu’nda hafızlık eğitimini tamamlayan 81 öğrenciye icazet belgesini, beraberinde Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı ile birlikte takdim ederek çeşitli hediyeler verdi.

Programa; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, protokol üyeleri, hafız kursiyerler ve aileleri katıldı.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA